A Veszprém után Sümegen bemutatkozó tárlatnak a közelmúltban újjászületett Püspöki Palota nyújt méltó helyszínt - a megnyitó elején ennek létesítményvezetője, Szokoliné Kocsis Mária köszöntötte a jelenlevőket. Mint elmondta, a Szentelt Helyek kiállítás mind a 18. század közepén kiépített, a maga korában kiemelkedő építészeti-, ma jelentős műemléki értéket képviselő barokk püspöki palotához, mind az annak építtetőjét, Padányi Bíró Márton veszprémi püspök életét bemutató állandó kiállításhoz illeszkedik, kiegészítve azokat.
A kiállítást egyik kurátora, Jankovics Norbert régész-művészettörténész, intézményünk főmuzeológusa nyitotta meg, beszédében bemutatva a tárlat létrejöttének hátterét és a kiállítás koncepcióját.
A kiállítás a Veszprémi Főegyházmegyei Könyvtár és Levéltár és a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ közös, 2020-ban megkezdett, négy évet átívelő OTKA kutatási programjának eredményeire épít. A kutatás célja a Veszprémi Főegyházmegye templomainak történeti-építéstörténeti-művészettörténeti feldolgozása, melynek eredményeit online adatbázis formájában ismerhetik majd meg az érdeklődők. Az elsődleges archív és szakirodalmi adatok felderítését, a műemléki topográfiai kutatásoknál megszokott módon, a jelen állapot dokumentatív célú fényképezése egészítette ki, melyet Digitalizációs Osztályunk munkatársai végeztek.
Mint Jankovics Norbert beszédében elmondta, ezt, a „fényképezőgéppel is jegyzetelő” épületkutató az épületbejárások során úgy-ahogy, de maga is elkészíti. Ezek a többnyire amatőr, ritkán ideális körülmények között készült képek azonban valóban csak jegyzetként szolgálhatnak. A kutatási programhoz kapcsolódóan, a mesterségüket magas szinten és szenvedéllyel művelő fotográfus kollégáink által készített képek viszont úgy mutatják be a vizsgált épületeket, ahogy azt a kutató lelki szemeivel látja: izgalmasnak, lenyűgöző szépségűnek, történelmünket falaikban hordozó épített örökségünk pótolhatatlan értékeinek.
A kiállítás ezekből a fotográfiákból szemezget, három fő témakörre, a templomokat környezetükből kiemelő építészeti jegyek áttekintésére, a tőlünk időben és sokszor térben is távolabb levő középkori, és a mai építészeti környezetünket sokszor meghatározó barokk templomok csoportjára bontva.
A kiállított fényképeket F. Tóth Gábor, Hack Róbert, Nagy Krisztina, Nyirkos Zsófia és Wachsler Vica készítették.
A megnyitó során baráti hangvételű beszélgetésre is módunk volt Végh Lászlóval, Sümeg város polgármesterével és kollégáinkkal, a Püspöki Palota munkatársaival, akiknek ezúton is köszönjük a gyakorlati segítséget és a tárlat bemutatásának lehetőségét.
A kiállításhoz kapcsolódóan megjelent katalógus a Magyar Építészeti Múzeum és Dokumentációs központ első saját kiadású kiadványa, melynek bemutatására egy külön híradást szánunk.
A tervezett kurátori és szubjektív tárlatvezetések időpontjáról később adunk hírt.
Héczey-Markó Ágnes
A kiállítás 2025. február 23-ig tekinthető meg a sümegi Püspöki Palota nyitvatartási idejében: keddtől vasárnapig, 9 és 17 óra között.
Cím: 8330 Sümeg Szent István tér 8.
A kiállítás kurátorai: Héczey-Markó Ágnes és Jankovics Norbert
Grafika, arculat: Kakuk Barbara
Installáció, építészet: Bódiné Kersner Katalin
Video: Wachsler Vica
fotó: Hack Róbert