A 2023. november 16. és 2024. február 11. között, a Pesti Vigadóban látogatható tárlat több mint 170 tervvel, makettel, fotóval és videóval érzékelteti, milyen is lehetett volna a város, ha a történelem másképp alakul.
Milyen lenne a Duna-korzó magasházakkal? Milyen kupolatervek születtek a budai királyi palotához? Hogy mutatna egy francia felhőkarcoló a Budapest Sportcsarnok oldalában? Milyennek képzelték a fővárosi metrót az ötvenes években? Hogy nézne ki a világ legnagyobb zsinagógája Újlipótvárosban?
A „Sosemvolt Budapest – Tervek, álmok, víziók a főváros építészetének 150 évéből” című kiállítás szélesre nyitja az építészeti fantázia kapuját: a legkülönfélébb elképzeléseket mutatja be az elmúlt másfél évszázadból, fotók, eredeti tervek, reprodukciók és makettek segítségével. A közös nevező, hogy mindegyik a magyar fővárosba készült és mindegyik „papíron maradt.” Mégsem tekinthetőek haszontalannak: pontosan érzékeltetik saját koruk társadalmi, kulturális és gazdasági adottságait, politikai lehetőségeit és építészeti minőségét.
A kiállítás alapvetően a MÉM MDK saját gyűjteményére épít, így olyan rég látott közönségkedvencekkel találkozhatunk eredetiben, mint Gregersen Hugó két világháború közötti felhőkarcoló-tervei vagy Tálos Gyula utópisztikus városvíziói. Igazi érdekességek kerülnek elő az intézményt az elmúlt években gazdagító anyagok közül is, például Nagy Tamás hagyatékából vagy a Magyar Pétertől ajándékba kapott rajzi anyagból. A magántulajdonból kölcsönzött műtárgyak között is ritkán látott darabok szerepelnek: Istvánffy Mária 1972-es „mozgó pályaudvar” terve Kelenföldre, amelyet utoljára negyven éve lehetett látni, vagy Zalotay Elemér legnagyobb, öt méter hosszúságú pauszrajza a híres Szalagházhoz. A kiállítás kurátora Kovács Dániel, a MÉM MDK muzeológus munkatársa.
A kiállítás installációját a Focus Design & Development tervezte, a fenntarthatóság elvét szem előtt tartva. Az installáció a MÉM MDK tavalyi, a 150 éves műemlékvédelmi intézményrendszert köszöntő kiállításához kidolgozott moduláris rendszer újrahasznosítása. Ehhez kiegészítésként egy soha meg nem épült fővárosi felhőkarcoló kilátószintjéből tekinthetünk rá a sosemvolt Budapestre.
A kiállítás 2023. november 16. és 2024. február 11. között látogatható a Pesti Vigadóban (V. Budapest, Vigadó tér 2.), érvényes belépőjeggyel.
A Sosemvolt Budapesthez kapcsolódó programok:
2023. nov. 23. Cs 16h Szubjektív tárlatvezetés Erő Zoltán budapesti főépítésszel
2023. nov. 26. V 16h Kovács Dániel kurátor tárlatvezetése (angol nyelven)
2023. dec. 3. V 16h Szubjektív tárlatvezetés Perényi Lóránt építészeti stratégiáért felelős helyettes államtitkárral
2023. dec. 14. Cs 15h Kovács Dániel kurátor tárlatvezetése
2024. jan. 11. Cs 16h Szubjektív tárlatvezetés Ritoók Pál építészettörténésszel
2024. jan. 14. V 16h Kovács Dániel kurátor tárlatvezetése (angol nyelven)
2024. jan. 21. V 16h Szubjektív tárlatvezetés Török Andrással, a Budapest Könyv szerzőjével
2024. jan. 28. V 15h Szubjektív tárlatvezetés Bartha Dorkával, az énbudapestem.hu főszerkesztőjével
2024. feb. 4. V 15h Szubjektív tárlatvezetés Somogyi Krisztina környezetpszichológus-szakíróval
2024. feb. 11. V 16h Finisszázs – ismeretterjesztő előadások a Sosemvolt Budapestről
2024. feb. 11. V 17:30 Kovács Dániel kurátor tárlatvezetése
A finisszázs előadásai és a kurátori vezetés külön erre a programra váltott belépővel látogatható. A látogatók létszáma limitált.
https://vigado.hu/programok/-/event/10184/finisszazs-sosemvolt-budapest/19425