Ugrás a tartalomra

Hetven éve alapították az Ybl Miklós-díjat

2023. december 14. - 2023. december 14.
Műemlékes építészek I.

1953. szeptemberében alapította a magyar állam az építőművészeti tevekénység elismerésért az Ybl Miklós-díjat. Az érem a hazai környezet építése, alakítása és értékmegőrzése érdekében hosszabb időn át kifejtett kimagasló gyakorlati és/vagy elméleti alkotó munkásságért jár. A legrangosabb építészeti díj elismerésének átadására idén december 16-án kerül sor.

Fotóválogatásunk a díj első négy évtizedének műemlékvédelem területén tevékenykedő alkotóinak kiemelt munkáiból szemezget.


1958. Gerő László (1909-1995)

 

„a siklósi, a budai és a diósgyőri várak műemléki helyreállítási munkáiért, valamint szakirodalmi munkásságáért”

Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentáció Központ

​ ​

1964. Sedlmayr János (1932-2004)

„műemlékek, főként várak helyreállításának tervezéséért”

Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentáció Központ

1978. Koppány Tibor

 

„a magyar műemlékvédelem területén kifejtett két évtizedes kiemelkedő tevékenysége elismeréseképpen”

Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentáció Központ

1982. Schönerné Pusztai Ilona

 

„a műemlék-helyreállítások terén végzett, a magyar kultúrtörténet szempontjából jelentős 20 éves építészeti munkásságáért”

Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentáció Központ

 

Felhasznált irodalom: szerk. Schéry Gábor, Kovács Imre: Évek, művek, alkotók: Ybl Miklós - díjasok és műveik 1953-1994, Budapest, Építésügyi Tájékoztatási Központ, 1995.

 

Kádár Zsófia