1953. szeptemberében alapította a magyar állam az építőművészeti tevekénység elismerésért az Ybl Miklós-díjat. Az érem a hazai környezet építése, alakítása és értékmegőrzése érdekében hosszabb időn át kifejtett kimagasló gyakorlati és/vagy elméleti alkotó munkásságért jár. A legrangosabb építészeti díj elismerésének átadására idén december 16-án kerül sor.
Fotóválogatásunk a díj első négy évtizedének műemlékvédelem területén tevékenykedő alkotóinak kiemelt munkáiból szemezget.
1958. Gerő László (1909-1995)
„a siklósi, a budai és a diósgyőri várak műemléki helyreállítási munkáiért, valamint szakirodalmi munkásságáért”

1964. Sedlmayr János (1932-2004)
„műemlékek, főként várak helyreállításának tervezéséért”

1978. Koppány Tibor
„a magyar műemlékvédelem területén kifejtett két évtizedes kiemelkedő tevékenysége elismeréseképpen”

1982. Schönerné Pusztai Ilona
„a műemlék-helyreállítások terén végzett, a magyar kultúrtörténet szempontjából jelentős 20 éves építészeti munkásságáért”

Felhasznált irodalom: szerk. Schéry Gábor, Kovács Imre: Évek, művek, alkotók: Ybl Miklós - díjasok és műveik 1953-1994, Budapest, Építésügyi Tájékoztatási Központ, 1995.
Kádár Zsófia
