Kaesz otthonok 1925–1960 – megnyitott új kiállításunk a Walter Rózsi-villában

Május 14-én délután nagy számú közönség előtt nyílt meg Kaesz otthonok 1925–1960 – Kaesz Gyula és Lukáts Kató tervezőházaspár otthonai címmel új kiállításunk a Walter Rózsi-villában. A kiállítás létrehozásában együttműködő partnerünk az Iparművészeti Múzeum.

Az ünnepélyes eseményen Lánszki Regő építészeti államtitkár, országos főépítész; Salamin Ferenc, az MMA Építőművészeti Tagozatának vezetője; Almássy Kornél Tamás, a MÉM MDK igazgatója és Cselovszki Zoltán, az Iparművészeti Múzeum főigazgatója mondtak köszöntőt. A kiállítást Osvárt Judit, az ELLE Decoration magazin főszerkesztője nyitotta meg.

 

A kiállítás Kaesz Gyula (1897–1967) belsőépítész, bútortervező és felesége, Lukáts Kató (1900–1990) grafikusművész otthonait mutatja be az 1936-ban épült Walter Rózsi-villa egyes szobáiban. A kiállítás kurátora Horányi Éva, az Iparművészeti Múzeum bútorgyűjteményének főmuzeológusa, aki több éve foglalkozik a két, szorosan összefüggő életmű kutatásával.

Kaesz Gyula belsőépítészi és bútortervezői tevékenysége mellett publicistaként és az Iparművészeti Főiskola oktatójaként is központi alakja volt a 20. század iparművészetének, a későbbi évtizedek legkiemelkedőbb belsőépítészei, ipari formatervezői tanultak nála. Felesége, Lukáts Kató pedig az alkalmazott grafika területének egyik meghatározó alkotója volt: az 1930-as évekből leginkább reklámgrafikai munkái (pl.: Stühmer csomagolások), míg a háború utáni időszakból mesekönyv és tankönyv illusztrációi ismertek (Ablak-Zsiráf, Mesebolt, Zengő ABC).

A kiállítás apropóját az adja, hogy a MÉM MDK 2023 tavaszán vásárolta meg a művészházaspár Petőfi téri egykori lakásának csaknem teljes berendezését, melynek nagy részét maga Kaesz Gyula tervezte. Az intézmény munkatársai a 20. századi magyar lakásművészet kiemelkedő értékeként számontartott lakás eredeti állapotát is megörökítették.

A tárlat a több mint négy évtizednyi közös élet tereit, tárgyait mutatja be. Ezen keresztül a magyar bútortervezés és belsőépítészet alakulását is nyomon követhetjük az 1920-as évek art deco darabjaitól az 1930-as és 1940-es évek mérsékelt modernizmusáig. A kiállítás azt a színpompás világot idézi meg, amelyben egykor a művészházaspár vendégeit is fogadhatta, és amelyet a korszakban készült fekete-fehér fotók nem tudtak rögzíteni az utókor számára.

A tárlat gerincét a MÉM MDK közelmúltban megvásárolt bútorai és a korábban a múzeum gyűjteményébe került tervrajzok és fotók képezik. Ezt az anyagot egészítik ki az Iparművészeti Múzeumban őrzött bútorok, dísztárgyak és kisnyomtatványok, valamint a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményében lévő különleges art deco hálószobabútor-garnitúra, amely a házaspár első lakásába készült. A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumból a Kaesz Gyula és Lukáts Kató életét dokumentáló, eddig nem látott felvételek, míg a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Művészettörténeti Intézetének Adattárából Kaesz bútortervei és szentendrei nyaralójuk tervei érzékeltetik a tervezőházaspár közös alkotómunkáját és otthonainak levegőjét.

 

A tárlat 2024. május 15-től 2025 májusáig a villa nyitvatartási idejében, szerdától vasárnapig 10-18 óra között látogatható.

 

 

A kiállítás kurátora: Horányi Éva

Társkurátorok: Magyaróvári Fanni Izabella, Ritoók Pál, Sebestyén Ágnes Anna

Látványterv: Bódiné Kersner Katalin, Kakuk Barbara

Arculat és grafika: Kakuk Barbara, Fűri Zita, Wachsler Vica

Projektmenedzser: Letenyei Gábor

 

További információ és sajtókapcsolat elérhető itt: Sajtóközlemény

fotó: Nyirkos Zsófia