Örömmel adunk hírt egy régóta várt kiadvány megjelenéséről!

Megjelent a székesfehérvári Szent István Király Múzeum Solium Regni – Az ország trónusa című kiállításának katalógusa.

2023. november 17-én nyílt meg a volt Köztársaság mozi épületében a Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközpont, benne a középkori Szűz Mária-prépostsági templom, az egykori királyi koronázó és temetkezőhely építés- és kutatástörténetét a ránk maradt kőfaragványok által bemutató állandó kiállítással és kőtárral. A moziépület átalakításával létrehozott új múzeumról már több elismerő kritikát olvashattunk az elmúlt közel egy évben a különböző építészeti és muzeológiai fórumokon[1], de a város területén és környékén szétszóródott középkori kőfaragványok tudományos feldolgozását 1996 óta végző kutatócsoport eredményeinek méltó publikálására csak a közelmúltban kerülhetett sor e katalógus formájában. Nagy szükség is volt már erre, hiszen a Romkertben a Lux-féle árkádok alatt 1938-ban elhelyezett kőtár 1996-ban történt kényszerű elbontása óta sem a látogatók, sem a szakemberek nem láthatták a királyi bazilika kutató elődeink által összegyűjtött hírmondóit, melyeknek száma az 1990-es évek régészeti ásatásainak eredményeként szinte megduplázódott, s az újabb leletek eddig még egyáltalán nem kerülhettek kiállításra. A közel 4000 középkori kőfaragványnak mintegy 10%-a alkotja a jelenlegi kiállítást, a többi az épület alatti raktárban és a múzeum más raktáraiban nyert a kutatók számára hozzáférhető elhelyezést, várva a teljességre törekvő feldolgozást.

A 20 fejezetből álló katalógust Biczó Piroska, a kiállítás kurátora szerkesztette, aki Kralovánszky Alán halála után az általa megkezdett régészeti ásatásokat is vezette. Ő és Tóth Melinda kezdeményezték 30 évvel ezelőtt annak a művészettörténészekből álló kutatócsoportnak a létrehozását is, amelynek tagjai korszakonként, faragvány-csoportonként, témakörönként kezdtek hozzá a kőtári anyag felméréséhez, feldolgozásához. E kutatók jegyzik a most megjelent kötet fejezeteit és katalógus-tételeit az építéstörténet időrendjében: Havasi Krisztina a 11. századi prépostsági templomról és annak ránk maradt kőfaragványairól írt; Mentényi Klára a templom 12. századi román stílusú átépítéséről és az ahhoz köthető faragvány-csoportokról; Lővei Pál a templomról, mint királyi és főpapi, főúri temetkezőhelyről, a síremlékek maradványairól; Bartos György (a csoportból időközben sajnálatos módon kimaradt Buzás Gergely és Bodó Balázs kutatási eredményeit felhasználva) a templomhoz dél felől csatlakozó Anjou-sírkápolnáról; Papp Szilárd a templom 14. és 15. századi, Anjou I. Károly és Hunyadi Mátyás királyok uralkodása idején végzett gótikus átépítéseiről való ismereteinket foglalta össze, azok faragott szerkezeti elemeinek tanúságára alapozva. Ezt követően több fejezetre tagolva Biczó Piroska, Havasi Krisztina, Mentényi Klára, Papp Szilárd, Bozóki Lajos, Lővei Pál, Kolláth Ágnes és Gartner Petra írásait olvashatjuk a Szűz Mária-prépostság intézményéről és épületéről, majd az épületegyüttes török hódoltság idején történt pusztulásáról és a régi kőfaragványok gyűjtésének, valamint a romterület kutatásának történetéről.

A 250 oldalnyi, mintegy 400 színes fényképpel illusztrált, szigorúan vett kiállítás katalógus részt 80 oldal terjedelmű „Történeti áttekintés” követi melyben legkiválóbb középkor kutatóink foglalták össze egy-egy korszakról, annak írott forrásairól, vagy az intézménytörténet résztémáiról való kutatási eredményeiket. Névsoruk – írásaik sorrendjében – magáért beszél: Thoroczkay Gábor, Weisz Boglárka, Ribi András, C. Tóth Norbert, Varga Szabolcs, Kertész Balázs, Skorka Renáta, Zsoldos Attila tanulmányai árnyalják a kőfaragványok szemlélése során kialakult képünket.

A történeti tanulmányokat 26 oldalnyi szakirodalmi bibliográfia követi.

A Székesfehérvár Megyei Jogú Város támogatásával a Szent István Király Múzeum kiadásában megjelent kötet a múzeummal való kiadványcsere keretében a MÉM MDK könyvtárában is megtalálható, tanulmányozható.

Külön öröm intézményünk számára, hogy két művészettörténész kollégánk, Bartos György és Papp Szilárd is tagja az illusztris szerzőgárdának, valamint Hack Róbert fotós kollégánk már 1995-től fényképezte a kőfaragványokat, Kovács Anikó pedig a kőfelmérésben és rajzolásban vett részt. Nekik is gratulálunk!

Gratulálunk Kern Orsolya, Karácsony Tamás és Gerzsenyi Tibor építészeknek is, akik az Építészfórum által alapított Média Építészeti Díj díjátadásán az Europa Design Belsőépítészeti különdíját nyerték el a Solium Regni – Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközponttal![2]

 

[1] https://epiteszforum.hu/solium-regni--kiallitas-es-kotar  (teljes stáblistával)

Klobusovszki Péter: Térbe vetítve - Solium Regni - kiállítás és kőtár, Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközpont. In: Régi-új magyar építőművészet 24. évf. 3. sz. / 2024. 20-24.

https://magyarmuzeumok.hu/cikk/solium-regni-kiallitas-es-kotar-a-szekesfehervari-koronazo-bazilika-nemzeti-emlekhely-latogatokozpontban

Az építészeti terveket Karácsony Tamás, Gerzsenyi Tibor és Kern Orsolya készítették. Kőrestaurátor Módy Péter és csapata. A kiállítás arculattervezője Czakó Zsolt.