DENKMAL és MUTEC Műemlékvédelmi és Múzeumtechnológiai szakkiállítások 2024 november 7-9. – Lipcse

30. éve került megrendezésre Lipcsében a DENKMAL és a MUTEC szakkiállítás a Leipziger Messe Kongresszusi Központban. A kiállítások Európa vezető szakmai börzéinek tekinthetők a műemlékvédelem, az építészet és a kulturális intézmények digitális fejlesztésének területén.

A két esemény olyan szakemberek és látogatók találkozóhelye, akik elhivatottak az értékmegőrzés, az innováció és a 21. századi múzeumi technológiák mellett. A két kiállításon összesen 499 kiállító találkozott 26 országból.

A DENKMAL 2024-ben az éghajlatváltozás és a fenntarthatóság témáira fókuszált az épített örökség megőrzésének tükrében. Kiemelkedtek azok a megoldások, amelyek az autenticitás és a modern technológiák ötvözésére törekedtek. A látogatók – a kézzel fogható tapasztalat jegyében – megcsodálhatták, megérinthették a kiállított anyagokat, a korhű cementpadlóktól és a hitelesen megmunkált kilincsektől egészen a természetes palatetőig.

A rendezvény díszvendége – a DENKMAL történetében először egy afrikai ország – Marokkó volt, amely a hagyományos falazási technikákat és kézműves megoldásokat mutatta be. Az óriási érdeklődést kiváltó standon a marokkói szakemberek élő bemutatókkal illusztrálták, hogyan őrizhetőek meg az évszázados technikák a műemlékvédelem keretében.

A DENKMAL társrendezvénye, a kétévente megrendezett MUTEC szakkiállítás a múzeumi technológiák legújabb innovációit vonultatta fel. A kiállításon a kulturális és tudományos intézmények érdeklődői számos olyan technológiai megoldással találkozhattak, amelyek a műtárgyvédelem, a digitális tartalmak megjelenítése és az interaktivitás új dimenzióit nyitják meg a kulturális intézményekben. A kiállítás fókuszában olyan technológiák álltak, mint a fejlett világítástechnika, a digitális installációk, az audioguide rendszerek és az állományvédelem legkorszerűbb eszközei. Az intézmények szakértői praktikus megoldásokat ismerhettek meg, amelyek segítik a gyűjtemények hosszútávú megőrzését és bemutatását, miközben a látogatók számára is interaktív, inspiráló élményt nyújtanak.

A MÉM MDK képviseletében Mákszem Eliza Luca gyűjteménykezelő tekintette meg kiállításokat.