Ugrás a tartalomra

Kós Károly születésének 140. évfordulója az első Magyar Építészet Napja

2023. december 16. - 2023. december 16.


Idén először Kós Károly (1883-1977) építész, író, grafikus születésnapja egyben a Magyar Építészet Napja is. A szakmai ünnepnap alkalmából kerülnek majd átadásra az állami építészeti díjak és új elismerésként a Kós Károly-életműdíj is.

Ebből az alkalomból a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központban őrzött Kós Károly-hagyaték legszebb tárgyaiból válogattunk.

 

 

Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentáció Központ

Kós Károly második gyermeke, Kós András szobrász több változatot is készített édesapja portréjából, amelyeknek a Férfiképmás címet adta. Férfiképmás (Kós Károly). Szobrász: Kós András, 1970-es évek. MÉM MDK Múzeumi Osztály. Fotó: Hack Róbert

 

Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentáció Központ

Kós hallgató korában készítette ezt a lakóháztervet. A centrális alaprajzú lakás helyiségei az ebédlő köré szerveződnek. Építőanyaga terméskő, rönkszerkezet, zsindelyes fedéssel. Kis vidéki ház terve. Kísérlet székely népies irányban. 1906.08.29. MÉM MDK Múzeumi Osztály

 

Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentáció Központ

A Városmajor utcai elemi iskola és óvoda Bárczy István kislakás- és iskolaépítési programja keretében épült fel 1910-1911-ben Kós Károly és Györgyi Dénes tervei alapján. 1986 óta a tervező nevét viseli. Az épületről az 1910-es években készült egy színes fotósorozat autochrom technikával. A képek a legkorábbi színes épületfotóink közé tartoznak. Városmajor utcai elemi iskola és óvoda. Távlati kép. 1910-es évek, MÉM MDK Múzeumi Osztály

 

Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentáció Központ

Az épület mintája egy kalotaszegi kisbirtokos és fia udvarháza volt, amely két, folyosóval összekötött házból áll. Kós ebben az időszakban tervezte saját lakóházát, a „Varjúvárat”, amelynek első terve több ponton hasonlít a bölény-és bivalyházhoz. Az épületet a II. világháború okozta sérülések miatt le kellett bontani, az eredeti tervek alapján 2010-ben építették újjá. Az állatkerti bivalyház makettje. MÉM MDK Múzeumi Osztály. Fotó: Nyirkos Zsófia

 

Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentáció Központ

A Nagybánya melletti Misztótfalu parókiája Kós egyik kései alkotása. Építésének története szép példája a tervező és megrendelő közti intenzív együttműködésnek, amely a Molnár József református lelkésszel folytatott levelezésből fejthető fel. Az 1960 és 1976 között folytatott levelezés során a lelkész többször is küldött szelídgesztenyét az építésznek, ami szimbolikus jelentőséggel bír: a gesztenyéseiről híres mezőváros tanácsa a hagyomány szerint ezzel igyekezett megörvendeztetni az erdélyi fejedelmeket és főurakat. Kós az első, 1960-ban küldött gesztenyésládát visszafordította a postán, ám a következő években már szívesen fogadta, és ahogy leveleiből és képeslapjaiból kiderül, gyerekei és unokái között osztotta szét. A misztótfalusi parókia délnyugati homlokzata 1976 januárjában. MÉM MDK Múzeumi Osztály

 

Magyaróvári Fanni Izabella