180 éve született Klösz György (1844–1913), korának legkiemelkedőbb, legsokoldalúbb fotográfusa. Kiváló portré-, műtárgy-, és városfényképész, képkiadó és nyomdaipari sokszorosításban jeleskedő szakember. E jeles évfordulón gyűjteményünkben található felvételeiből mutatunk be párat, melyek hivatalunk legkorábbi időszakába kalauzolnak vissza bennünket. Az igen szűk javadalmakkal rendelkező Műemlékek Ideiglenes Bizottságának ekkor még nem volt hivatásos fotográfusa. Ha lehetett volna, minden bizonnyal Klöszt kérik fel erre a posztra.
Henszlmann Imre javaslatára 1876-ban a Műemlékek Ideiglenes Bizottsága megvásárolta Klösz György árvízkárosultak javára rendezett kiállításról készült műtárgyfotóit.
Nem lehetett véletlen, hogy Klösz Györgyöt – a budapesti városképeiről ekkor már igen ismert fotográfust – kérték fel 1880-ban arra a fontos feladatra, hogy a zsámbéki romról felvételeket készítsen. Az ebben az időszakban használt un. nedves kollódiumos eljárás szabadban való használata igen nagy felkészültséget követelt meg a fényképésztől. A nagyméretű – olykor akár 40x50cm-es – üveglemezekre a helyszínen kellett a folyékony fényérzékeny réteget felvinni, és a leexponált felvételt még nedvesen előhívni. Ehhez Klösznek egy szekéren berendezett laboratóriuma volt.
Kádár Zsófia