Emigráns építészekről rendezett konferenciát a londoni Royal Institute of British Architects

A RIBA, vagyis a londoni Royal Institute of British Architects 2024 júniusában emigráns építészekről tartott konferenciát, amelyen fókuszba kerültek a Közép- és Kelet-Európából származó építészek. Az eseményre munkatársunk, Sebestyén Ágnes Anna is meghívást kapott.

2024. június 21. és 22. között rendezte meg a RIBA a „Displaced Lives: Architects seeking refuge on the brink of the Second World War” című konferenciát [ https://www.architecture.com/whats-on/displaced-lives-architects-seeking-refuge-on-the-brink-of-the-second-world-war-hybrid-conference ], ami a második világháborút megelőzően a növekvő náci fenyegetettség elől menekülő építészek munkásságára fókuszált. A konferencia célja az 1930-as évek végén a kontinentális Európából az Egyesült Királyságba vagy az angliai állomást követően a tengerentúlra emigrált építészek életművének feltárása, valamint az emigráció mint helyzet értékelése konkrét életutakon keresztül.

 

A konferencia főszervezője Valeria Carullo, a RIBA fotógyűjteményének, vagyis a Robert Elwall Photographs collectionnek a kurátora volt. Carullo pár éve kezdte el kutatni a RIBA Archívumában a RIBA Refugee Committee anyagát. A RIBA 1939 januárjában hozta létre a menekült, illetve menekülni szándékozó építészeket segítő bizottságot. A bizottsághoz 1939-től főleg zsidó származású vagy politikai okokból üldözött tervezők pályáztak a nácik által megszállt vagy fenyegetett európai országokból, így Németországból, Ausztriából, Csehszlovákiából és Magyarországról. Az építészek a pályázati anyagokban rendszerint önéletrajzot, ajánlóleveleket és referenciamunkákat küldtek a RIBA részére – ezt az anyagot őrizte meg a RIBA Archívuma. A RIBA Refugee Committee Papers így több magyar építész anyagát is tartalmazza, köztük Bálint Károly, Hoch István, Pajor Zoltán, Domány Ferenc és Gémes-Forbát Olga anyagát. Figyelemreméltó a Feuer Gusztáv és F. Kurz Auguszta házaspár pályázati anyaga, amellyel Sebestyén Ágnes Anna a Magyar Építész Nők projekt kapcsán is foglalkozott Kurz Auguszta bútortervezői munkásságának a feldolgozásakor. (Sebestyén Ágnes Anna Kurz Augusztáról tartott előadása meghallgatható a MÉM MDK YouTube csatornáján [ https://www.youtube.com/watch?v=ydr6c3di0Ug&t=763s&ab_channel=M%C3%89MMDK ]. Az előadás a Magyar Építész Nők projekt keretében 2023 októberében megrendezett konferencián hangzott el.)

 

A RIBA konferenciáján az első nap előadói a Magyarországról és Csehszlovákiából származó építészekkel foglalkoztak, míg a második napon elsősorban a tengerentúlra, az Amerikai Egyesült Államokba, Ausztráliába és Új-Zélandra került tervezőkön volt a hangsúly. Az ismertebb neveken (mint az osztrák Josef Frank vagy Oskar Wlach) túl számos elfeledett vagy nemzetközileg kevésbé ismert tervezőt helyeztek reflektorfénybe a konferencia előadói. Ilyen volt Faludi Jenő, vagyis Eugenio Giacomo Faludi, aki magyar származású építészként dolgozott Olaszországban, majd Londonban és Kanadában. A magyarországi születésű, de Prágában diplomázott Feuer Gusztáv és a Szudéta-vidékről származó felesége, Kurz Auguszta szintén a csak szűk körben ismert nevek közé tartozik. Az ő emigrációs kísérletük sikertelen volt, munkásságuk alapvetően Prágához és Budapesthez kötődik – a második világháború alatti sorsuk és túlélésük munkatáborban és illegalitásban viszont számos kollégájukhoz köti őket. Az előadás főként az 1930-as évek Budapestjén folytatott belsőépítészeti és bútortervezői munkásságukkal foglalkozott.

 

A konferencia a Refugee Committee-vel kapcsolatos kutatásnak csak egy állomása, Valeria Carullo jelenleg az anyagban érintett építészek adatbázisát készíti elő, és publikációt és kiállítást is tervez a közeljövőben.

 

Sebestyén Ágnes Anna